Jaka zatapialna pompa do wody brudnej?

POMPA ZATAPIALNA DO WODY BRUDNEJ

Środowisko pracy pompy zatapialnej to zbiorniki wodne, baseny, oczka wodne oraz odstojniki tzw. szamba. W celu przepompowania lub wypompowania cieczy należy pompę z uprzednio założonym wężem umieścić w zbiorniku, a następnie uruchomić ją podłączając do zasilania. Po uruchomieniu poprzez wirnik zamontowany na osi silnika pompy rozpoczyna się tłoczenie wody i podaje ją na wymaganą odległość poprzez wąż. Włącznik pływakowy zamontowany na pompie w zależności od jego położenia, włącza lub wyłącza urządzenie. Jeżeli pompa zostanie zanurzona cała i wraz z nią zanurzony będzie pływak wtedy rozpocznie się praca. W przypadku kiedy poziom wody zacznie się obniżać i pływak opadnie – pompa przestanie pracować. Jest to bardzo proste urządzenie w obsłudze i po otrzymaniu przesyłki i rozpakowaniu kartonu od razu możemy jej używać.

 

CZYM KIEROWAĆ SIĘ PRZY WYBORZE POMPY ZATAPIALNEJ

Kierując się wyborem w zakupie pompy zatapialnej powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytania:

  1. Jak często będzie pracować?
  2. Jaką wydajność musi posiadać?
  3. Z jakiej głębokości będzie pompować wodę?
  4. W jakich warunkach pracować będzie pompa?

W zasadzie każda pompa zatapialna zakupiona na rynku w Polsce zbudowana jest klasie S1, co oznacza, że przeznaczona jest do pracy non stop 24h/dobę.

Informacja odnośnie wydajności znajduje się na tabliczce znamionowej i zawiera się od kilku do kilkunastu tys. litrów na godzinę. Wydajność pompy należy wybrać wg. własnych potrzeb.

Maksymalna głębokość zanurzenia pompy zatapialnej to 9 metrów, a informacje na ten temat  zawarte są na tabliczce znamionowej urządzenia.

Szczególną uwagę należy zwrócić na to w jakich warunkach pracować będzie urządzenie. Co prawda większość pomp zatapianych przeznaczonych jest do wody brudnej ale należy zwrócić uwagę na:

– jakiego rodzaju jest podłoże i czy nie występują np. kamyki, żwir, piasek lub patyki, które mogą zostać wciągnięte przez wirnik i może dojść do zatrzymania i uszkodzenia silnika. W takich przypadkach należy stosować siatki, które zabezpieczą wirnik.

– czy pompa nie została zanurzona w mule i czy wirnik obraca się swobodnie bo takie środowisko może również doprowadzić do przeciążenia, a w konsekwencji spalenia silnika.

– w przypadku przepompowywania fekaliów z odstojników i szamb należy stosować pompy zatapialne zbudowane ze stali nierdzewnej lub z żeliwa. Oczywiście możemy wykorzystywać pompy z PP czyli polipropylenu ale taka praca będzie krótka. Związane jest to z wewnętrzną budową pompy, która po krótkim czasie zacznie wchodzić w reakcję z substancjami aktywnymi i zacznie przeciekać. Nie wytrzymają łożyska, które w tych pompach wykonanych z materiałów korodujących. Takie zabezpieczenie dają nam właśnie pompy wykonane ze stali nierdzewnej gdzie łożyska wykonane są z porcelany i nie korodują.