Spawarka transformatorowa, inwerterowa, migomat, TIG, którą wybrać?

Spawarka transformatorowa, inwerterowa, migomat, TIG, którą wybrać?

JAKĄ SPAWARKĘ WYBRAĆ DO MAŁEGO WARSZTATU?

Jeżeli właśnie zastanawiasz się jaką spawarkę kupić i wybór jest za duży lub jesteś ograniczony finansowo to dobrze trafiłeś, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje najbardziej popularnych spawarek na rynku z ich charakterystyką. W tej chwili na rynku dostępna jest cała gama spawarek od transformatorowych, półautomatów po spawarki inwertorowe. Odpowiadając na pytanie czy potrzebujemy spawarki do domu czy do profesjonalnych prac, a może jedno i drugie? Czy istnieją spawarki, którymi możemy pracować z dużą intensywnością oraz z małą z małym natężeniem prądu? W tym artykule postaramy się na to odpowiedzieć.

JAKA POWINNA BYĆ SPAWARKA UNIWERSALNA?

Spawarka uniwersalna to taka, którą oprócz drobnych prac domowych i wykorzystaniu jej kilka razy w roku będziemy również mogli pracować codziennie np. w warsztacie blacharskim. Na co zwrócić uwagę? Najważniejszym kryterium w doborze jest informacja z jakim prądem spawania spawa spawarka. Bardzo ważny jest zakres od jakiej najmniejszej wartości można ustawić prąd spawania. Na najmniejszym zakresie spawamy delikatne elementy o małym przekroju, a na dużym amperażu te o dużej średnicy. Taka elastyczność jest najważniejszym kryterium i powinna zawierać się w przedziale od 20 do 230, a nawet 300 amper.

SPAWARKA TRANSFORMATOROWA

Spawarki takie charakteryzują się sporym ciężarem własnym wynoszącym nawet ponad 20 kg . Jest to spowodowane przede wszystkim ciężarem transformatora. Najważniejszym kryterium jest amperaż spawarki i powinien wynosić nie mniej niż 300 amper. Aby osiągnąć taki zakres prądu spawania spawarka musi posiadać zakres 230 / 400 Volt bez przełączenie na „siłę” takie spawanie w transformatorówce nie jest możliwe. Ważne aby taka spawarka posiadała wentylator, który włączy się gdy uzwojenie transformatora zacznie się przegrzewać. Przy zakupie należy zwrócić uwagę czy urządzenie posiada uchwyt oraz kółka pomocne w czasie transportu. Ostatnim elementem na który należy zwrócić uwagę to długość przewodów masowego oraz uchwytu elektrody i czy te przewody mają końcówki DIN, które po pracy pozwolą na odłączenie przewodów spawalniczych i ich schowanie.

Spawarki Transformatorowe

Spawarka Transformatorowa ST330

599,00 

SPAWARKA INWERTEROWA

To niewielkich rozmiarów spawarka wyposażona w układ elektroniczny, który steruje wszystkimi funkcjami. Inwerter niewiele waży i jest niewielkich rozmiarów w związku z ty za pomocą paska przewieszamy go przez ramię i tak pracujemy. Oczywiście wtedy kiedy chcemy wejść po drabinie i spawać elementy na wysokości. Uniwersalny zakres prądu spawania to od 20 do nawet 300 amper i taki zakres pozwoli nam na wykonywanie wszystkich prac spawalniczych. Taki inwerter powinien posiadać wentylator oraz przewody spawalnicze z końcówkami DIN. Ważnym elementem spawarki inwertorowej jest osłona obudowy, która powinna być masywna i chronić urządzenie podczas przypadkowych uderzeń lub upadku.

Brak w magazynie

Inwertery Spawalnicze

Spawarka Inwerterowa MMA300

349,00 

SPAWARKA INWERTEROWA ORAZ METODA SPAWANIA TIG

Na rynku dostępne są również spawarki inwertorowe, które jako dodatkowe posiadają wyposażenie do spawania metodą TIG. Na czy polega metoda TIG? Spawanie takie polega na wytworzeniu łuku elektrycznego, który wytwarzamy za pomocą nietopliwej elektrody wolframowej w osłonie gazu. Łuk spawalniczy wytwarza się między tą elektrodą, a spawanym materiałem. Łączone elementy możemy spawać poprzez ich połączenie rozgrzewając powierzchnię między nimi lub za pomocą spoiwa. Spawanie metodą TIG różni się od tradycyjnego spawania elektrodą otuloną i dlatego uchwyt spawalniczy w tej metodzie wygląda inaczej. Spawanie tą metodą odbywa się w osłonie gazu obojętnego argonu lub helu, który wypływa z dyszy / uchwytu spawalniczego i chroni spoinę przed utlenianiem. Gaz ten nie ma wpływu na proces metalurgiczny jakim jest spawanie. Jakie są zalety spawania metodą TIG? Oto one:

– można spawać praktycznie każdy rodzaj metalu oraz różne stopy

– możliwość spawania cienkich blach

– czystość spoin i wysoka jakość spawu

– brak rozprysku ciekłego metalu

– brak żużla i odprysków jak przy spawaniu zwykłą elektrodą

Najczęściej metodę TIG wykorzystujemy do spawania stali nierdzewnych i innych stali wysokostopowych np. aluminium, miedzi, tytanu, niklu i jego stopów.

Brak w magazynie

Inwertery Spawalnicze

Spawarka inwerterowa + TIG 260A

799,00 

PÓŁAUTOMAT SPAWALNICZY

W jaki sposób dokonać najlepszego wyboru i jaki półautomat wybrać? Jeżeli jesteśmy zdecydowani na zakup półautomatu spawalniczego to na początku musimy zadecydować czy spawać będziemy w osłonie gazu czy też nie. Spawanie w osłonie wiąże się z koniecznością zakupu butli z gazem, a spawanie bez gazu z zakupem odpowiedniego drutu rdzeniowego z osłoną. Proponujemy pierwsze spawanie rozpocząć od spawanie bez butli. Na rynku dostępna jest cała gama drutu spawalniczego, a ich średnica rozpoczyna się od 0,6mm. Po załażeniu drutu w osłonie możemy rozpoczynać prace spawalnicze. Jeżeli chcemy spawać w osłonie gazu nasz półautomat musimy jeszcze wyposażyć w butlę z gazem oraz reduktor, którym na dwóch zegarach pokaże nam ciśnienie butli oraz przepływ gazu.

Prąd spawania w uniwersalnych półautomatach spawalniczych MIG Mag powinien zawierać się w zakresie miedzy 20 a 230 amper.

 

Brak w magazynie
999,00