Elektryczna łuparka do drewna – Wygoda i Przyjemność

ŁUPARKA DO DREWNA

Na rynku oferowana jest bardzo szeroka gama łuparek elektrycznych oraz spalinowych. Urządzenia spalinowe są wymagające i obsługujące je osoby muszą posiadać odpowiednią wiedzę oraz umiejętności. Tego typu łuparki stosowane są w dużych przedsiębiorstwach specjalizujących się w pozyskiwaniu drewna i jego komercyjną sprzedażą.

Jeżeli potrzebujesz użyć łuparki kilka razy w roku i masz od kilku do kilkunastu m3 do rozłupania, łuparka elektryczna będzie najlepszym rozwiązaniem.

 

ZASADA DZIAŁANIA ŁUPARKI ELEKTRYCZNEJ

Łuparki elektryczne – hydrauliczne, które napędzane są za pomocą silnika elektrycznego, przemieszczanie popychacza odbywa się za pomocą tłoka oraz systemu hydraulicznego. Aby uruchomić łuparkę należy doprowadzić do urządzenia najlepiej poprzez przedłużacz elektryczny źródło zasilania. Na tak przygotowanym urządzeniu układamy kawałek drewna i poprzez wciśniecie dwóch przycisków (względy bezpieczeństwa) jeden elektryczny, drugi hydrauliczny przesuwamy popychacz w kierunku klina. Klin rozłupuje drewno na dwa lub cztery kawałki (tak jest w przypadku zastosowania klina krzyżaka).

 

CZYM KIEROWAĆ SIĘ W CZASIE WYBORU ŁUPARKI ELEKTRYCZNEJ

Elektryczne łuparki dzielą się na pionowe oraz poziome, a najistotniejszym kryterium w doborze łuparki jest jej nacisk od 4 do nawet 16 ton. Łuparki pionowe to urządzenia stacjonarne i ze względu na duży ciężar dochodzący do 150kg trudno je przemieszczać. Łuparki poziome są łatwe w obsłudze i przemieszczaniu gdyż ich ciężar mieści się w przedziale od 30 do 50kg. Wyposażone w kółka ułatwiają transport w dowolne miejsce, a po pracy łatwo je schować. Ważnym elementem łuparki jest stojak lub stolik, dzięki któremu łuparka znajduje się na właściwej wysokości. Lepsze i praktyczniejsze są stojaki, które po przykręceniu ich do łuparki doskonale wpływają na stabilność. Po przykręceniu kół w znacznym stopniu ułatwiają transport łuparki.

Najpopularniejszymi poziomymi łuparkami elektrycznymi są te, których nacisk wynosi 7 ton. Jest to wystarczająca siła aby rozłupać drewno dębu, wiązu, akacji, o długości 52 cm i grubości 25 cm i nieco grubszych. Słabsze łuparki będą z powodzeniem łupać mniejsze kawałki oraz drewno, które jest bardziej miękkie tj.: brzoza, sosna, świerk.

 

DLACZEGO ŁUPARKA ELEKTRYCZNA JEST LEPSZYM ZAKUPEM NIŻ SPALINOWA?

Zakupione łuparki elektryczne są praktycznie gotowe do użytku po wyciągnięciu z kartonu. Przy zakupie zwróć uwagę czy łuparka jest już zalana olejem, bo zdarzają się i takie bez. W takim wypadku dojdzie nam jeszcze koszt zakupu oleju hydraulicznego. Łuparki spalinowe są bardzo wymagającymi urządzeniami pod względem obsługi ale to już opisywaliśmy w artykule na początku. Jeżeli do decyzji zakupu rozpatrzymy aspekt wpływu na środowisko urządzenia spalinowego, a elektrycznego, to wybór jest łatwy.

Ważnym elementem, którym należy kierować się podczas dokonywania wyboru zakupu jest okres gwarancji oraz sposób rozpatrywania i załatwiania reklamacji. Na rynku dostępne są łuparki z przedłużoną gwarancją do 4 lat, a reklamacje załatwiane są w systemie „od drzwi do drzwi”. Co oznacza, że w przypadku reklamacji urządzenie odbierane jest od użytkownika z domu przez kuriera i przekazywane do serwisu. Po naprawie ten sam kurier odwozi urządzenie do użytkownika i to wszystko na koszt producenta. Prawda, że łatwe?